Denver II Gelişimsel Tarama Envanteri

Denver II Gelişimsel Tarama testi0-6 yaş aralığında olan çocuklara, gelişimini takip etmek ve varsa gelişimsel sorunları tespit etmek amacıyla uygulanan bir testtir. Çocuklarda gelişimin düzenli takip edilmesi, olası farklılıklar ya da problemlerin erken tespiti için çok önemlidir. Çünkü bebeklerin ve küçük çocukların muayene sırasında gelişimlerinde olan problemleri teşhis edebilmek zor olabilmektedir.

Denver II Gelişim Testi Hangi Alanlarda Bilgi Verir?

  1. Kişisel- Sosyal: Sosyal ve Öz Bakım Becerileri hakkında bilgi verir.
  2. İnce Motor Beceriler: El- göz koordinasyonu ve eller, parmaklar gibi küçük kas grupları hakkında bilgi verir.
  3. Kaba Motor Beceriler: Yürüme, zıplama gibi koordinasyon gerektiren büyük kas grupları hakkında bilgi verir.
  4. Dil Gelişimi: Dil becerileri, anlama, işitme gibi alt alanlarda bilgi vermektedir.

Denver II Gelişim Testi Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

  1. Çocukların genel gelişim düzeylerini görmek ve takip etmek,
  2. Yaşına ve gelişim dönemine uygun olan becerilerde zorlanma yaşayan çocukların tespiti,
  3. Riskli hamilelik ya da riskli doğum sürecinden geçmiş bebekleri izlemede kullanılmaktadır. (Erken doğan bebekler, aile geçmişinde gelişimsel sorunu olanlar, ikiz gebelik vb.)

Denver II Testinin Süresi Ne Kadardır?

Test, bakım veren kişiye (anne, baba, bakıcı, anneanne vb.) ve çocuğa uygulanır. Testte bakım verene yönelik sorular ve çocuğun uygulaması gereken maddeler vardır. Uygulama süresi ortalama 15 dk sürmektedir. Fakat testte çocuğun uygulaması gereken maddeler olduğundan dolayı süreç çocuğa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle görüşme için bir saatinizi ayırmanızı öneririz.

Gelişim Testini Kimler Uygulayabilir?

Psikolog, psikolojik danışman veya çocuk gelişim uzmanı olup, Denver II Gelişimsel Tarama Testi eğitimini almış uzmanlar uygulayabilmektedir. PETA Psikoloji’ de gelişim testlerini uygulayan uzmanlar gerekli eğitimleri tamamlamış olup, uygulayıcı yeterlilik sertifikalarına sahiptir.

Yorum yapın